Elm Günü AMEA-nın 80 illik yubileyi ərəfəsində: Keçmişdən bu günə.....
“Xalq münasibət, öz ziyalıları
öz mədəniyyəti, öz elmi ilə tanınır”.
Ümummilli Lider Heydər Əliyev
Martın 27-də Azərbaycanda dəfə dəfə Elm Günü qeyd etdi. Builki elm bayramına görə başqa əhəmiyyətli hadisələrlə üstü-üstə düşdüyünə daha çox təhlükə, xüsusi təhlükə kəsb edir.
Ölkəmizdə dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri elm və təhsilin inkişafı, elmi-texniki potensialın qorunub saxlanması, inkişaf etdirilməsi, və elmi fəaliyyətin stimullaşdırılmasıdır. Bu gün ərzində yüksək səviyyəli kadrların hazırlanması, Azərbaycan elminin dünya elminə qurulması, cəmiyyətdə alim və ziyalıların nüfuzunun kifayət qədər artması müşahidə olunur.
Bu fikirlər AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələri, mətbuat və informasiya mübadiləsi Elektron informasiya sektorunun rəhbəri Nərgiz Qəhrəmanovanın “Elm Günü AMEA-nın 80 illik yubileyi ərəfəsində: Keçmişdən bu günə” adlı məqalələr dərc olunub.
Məqalədə vurğulanır ki, Prezident İlham Əliyevin 2018-ci il 9 aprel tarixli Sərəncamına əsasən Azərbaycanda Elm Gününün təsis edilməsinin rəhbərinin elmi rəhbərinin göstərdiyi diqqət və qayğının bariz nümunələrindən biridir. Bu əlamətdar kəsin diqqətinin elm sahəsinə hər bir hərəkəti, araşdırmanın qurulması, elmi problem və onun yenidən qurulması, inkişafı təmin etmək və alimlərin bu inkişafda rolunun böyüməsi üçün geniş imkanlar yaradır.
Müəllif ki, bildirir ki, Azərbaycanda elmin inkişafı əməliyyatı həyata keçirilir dövlət proqramları, imzalanan fərman və idarələr elmi əməliyyatın, obyektiv dövlət qurumlarının qarşısına konkret vəzifələr qoyur. Elm Günü təkcə akademik nailiyyətlərin qeyd edilməsi, həm də innovativ ideyaların reallaşdırılması üçün yeni məqsədyönlülər təqdim edir.
AzTehsil.com xəbər verir ki, mövzu ilə bağlı Azərtac paylaşım edib.
“AMEA-nın yaranma tarixi əsas günlərdən biridir.”, - deyə müəllif vurğulayır.
Məqalədə AMEA-nın tarixinə nəzər salıb: “Azərbaycan Elmlər Akademiyası 1945-ci il martın 27-də təsis edilib, 15 nəfərdən ibarət ilk təşkilatçılar seçilib.
Müəllif qeyd edir ki, 1969-cu ildə Ulu Öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə respublikada bütün hüquqlar olduğu kimi, elm sahəsində də mühüm nailiyyətlərin əldə edilməsinə başlanılıb. Bu işdə dövlət xadimi Heydər Əliyev Azərbaycanda elm, təhsil, mədəniyyət və digər prioritet sahələrin idarə edilməsi üçün bacarıqlı və yüksək səviyyəli kadrların hazırlanmasının vacibliyini mühüm vəzifə kimi qarşıya qoyaraq, bu sahələrə xüsusi qayğı göstərib. İlk dəfə AMEA-nın 30 illik yubileyi 1975-ci ildə Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü və qayğısı il ərzində qeyd olunub. Prezident İlham Əliyevin 2005-ci il 2015-ci il tarixlərində AMEA-nın 60 və 70 illik yubileyləri ilə bağlı sərəncamları həyata keçirilir.
Ümummilli Liderin 1993-cü ildə dövlətə qayıdışı ilə Akademiyanın yeniləşmə və təşkilatlanma dövrünə qədəm qoyub. Heydər Əliyevin Sərəncamı ilə 2001-ci ildə bu elm ocağına “Milli” statusu verilib.
Yazıda Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 2025-ci il 18 mart tarixli Sərəncamının təhlükəsi xüsusi vurğulanıb.
“AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli martın 19-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin xüsusi iclasında çıxışı zamanı bu mühüm dövlət sənədinin Azərbaycan elminə təqdim etdiyi ən yüksək qiymət ifadəsi olduğunu bildirib. də Akademiyanın bu gününə və gələcək inkişafı olan ali dəyərin, ehtiramın ifadəsidir.
Bundan başqa, 2025-ci il Azərbaycan Respublikasında “Konstitusiya və Suverenlik İli”dir. AMEA-nın 80 illik yubileyinin qeyd edilməsi Azərbaycanın ərazi idarəsini və dövlət suverenliyini tam bərpa etmək üçün bir dövrə vurmaqdır”, - deyə məqalədə dərc olunub.
Müəllif, həmçinin əlavə il Azərbaycanın COP2-a uğurla ev sahibliyi və bu iqlim konfransı çərçivəsində qəbul edilən qərarların Azərbaycan elminin inkişafı üçün yeni perspektivlər diqqətə çatdırıb.
Məqalənin sonunda açıqlanır ki, AMEA bu gün fəaliyyətini uğurla davam etdirir. Keçən il EA-nın elmi müəssisələrində 197 problemin 514 mövzusu 1787 elmi-tədqiqat AM işi aparılıb. Elmi müəssisələrində çalışan alimlər 521 kitab və monoqrafiya, 118 dərslik, 3561-i xaricdə (bunlardan 1192-si “Web of Science” və “Scopus” bazalarına daxil olan impakt faktorlu jurnallarda) 9245 məqalə və tezis nəşr olunub, elmi işçilərə 45507 istinad olunub.
Azərbaycanlı alimlər bundan sonra dövlətimizin prioritetlərini, xalqımızın milli mənafeyini işıqlandıran bütün dövlətlərimizin öz töhfələrini əldə etməyə imkan verir. Onların zəhməti və əzmkarlığının qorunub saxlanması elmi irsimizinnub saxlanmasına, yeni elmi nailiyyətlərin qazanmasına səbəb olacaq”.