Qarabağ Universitetinin Klinikası bu problemi həll edəcək - Deputat
AzTehsil.com xəbər verir ki, bir müddət öncə Samir Namiq oğlu Babayev Qarabağ Universitetinin Klinikasına baş direktor təyin olunub. Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə Qarabağ Universitetinin Klinikası publik hüquqi şəxs də yaradılıb. Klinika Xankəndidə fəaliyyət göstərən Qarabağ Universitetində tibb ixtisasları üzrə təhsil alan tələbələrin peşəkar kadr kimi hazırlanmasını təmin edən, tibb sahəsində elmi tədqiqatlar aparan, regionda əhalinin sağlamlığının qorunmasında iştirak edən publik hüquqi şəxsdir.
Milli Məclisin deputatı Müşfiq Məmmədli  bildirib ki, Qarabağ Universitetində tibb ixtisaslarının tədrisinin nəzərdə tutulması çox önəmlidir:
“Azərbaycan səhiyyəsinin İcbari Tibbi Sığortanın tətbiqindən sonra yüksək səviyyəyə qalxdığını görürük. Yaradılan infrastruktur, xəstəxanalar, tibb müəssisələri və onların fəaliyyətinin bu səviyyədə yüksəlməsi cənab Prezidentin İcbari Tibbi Sığortanın tətbiqi istiqamətində atdığı addımlar və səhiyyənin inkişafı üçün ayrılan vəsaitlərin yüksək səviyyəyə qalxması, tibbin aparıcı sahələrinin inkişafı ilə əlaqədardır. Səhiyyə büdcəsi artdıqca, daha da irəliləyişlərin şahidi olacağıq”.
Deputat qeyd edib ki, bütün bu inkişaf həm də müasir səhiyyənin hər bir sahəsini inkişaf etdirəcək kadrların olmasını da tələb edir:
“Azərbaycanda tibbi kadrlar yalnız Tibb Universitetində və İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Bakı filialında aparılır. Qarabağ Universitetində mütəxəssislərin hazırlanması isə inkişaf etməkdə olan Şərqi Zəngəzur və Qarabağın dirçəldilməsi, əhalinin geri dönməsindən sonra tibb mütəxəssislərinə olan tələbatın ödənilməsinə gətirib çıxaracaq. Hazırda da regionlarda ixtisaslı həkim kadrlarına çox ehtiyac var. Bu baxımdan yeni tibb mütəxəssislərinin yetişdirilməsini və onların rezidentura səviyyəsindən sonra bölgələrdə işlə təmin olunması prioritet məsələdir. Ona görə də regionda yerləşməsi və dövlətin ciddi diqqət və qayğısı, yeni mütəxəssislərinin cəlb olunaraq kadr hazırlığının aparılması Azərbaycan səhiyyəsinin bölgələrdə də yüksək səviyyəyə çatmasında mühüm rol oynayacaq”.