Ekspert / Xəbərlər / İnnovasiyalar / Direktor / Müəllim
“Kurikuluma “yox” deyək?”
AzTehsil.com xəbər verir ki, Azərbaycan təhsil sistemində tətbiq edilən kurikulum islahatları son illərdə geniş müzakirə olunur.
Təhsil eksperti Kamran Əsədov vurğulayır ki, kurikulumun əsas məqsədi şagirdlərə yalnız nəzəri bilik vermək deyil, onların əldə etdikləri bilikləri praktiki bacarıqlara çevirməsinə imkan yaratmaqdır. O qeyd edir ki, müasir dövrdə dünyada təhsil yanaşmaları dəyişir və Azərbaycanda da bu dəyişikliklərə uyğun addımlar atılmalıdır.
Təhsil eksperti Kamran Əsədov bildirir ki, kurikulumun tətbiqi prosesində müəyyən çətinliklər yaşanıb. O vurğulayır ki, müəllimlərin yeni tədris metodlarına uyğun hazırlanması yetərli səviyyədə aparılmadığı üçün bəzi hallarda kurikulumun mahiyyəti tam başa düşülmür. O qeyd edir ki, bu islahatların uğurlu olması üçün müəllim hazırlığına xüsusi önəm verilməli və onların kurikulumun tələblərinə uyğun peşəkar inkişafı davam etdirilməlidir.
Kamran Əsədov sitat gətirir ki, cəmiyyətdə bəzən kurikulumun ləğvi ilə bağlı fikirlər səsləndirilir, lakin bu, problemin həlli deyil. O bildirir ki, söhbət kurikulumun ləğvindən deyil, onun təkmilləşdirilməsindən, yeni nəsil kurikulumların hazırlanmasından gedə bilər. Təhsil eksperti vurğulayır ki, təhsil sistemi daim inkişaf etməli, yenilənməli və mövcud problemləri həll etməyə yönəlməlidir.
Təhsil eksperti Kamran Əsədov qeyd edir ki, kurikulum islahatları ilə bağlı əsas problemlərdən biri qiymətləndirmə sistemidir. O bildirir ki, qiymətləndirmə mexanizmi təcili dəyişdirilməlidir, çünki hazırkı sistemin bəzi hallarda şagirdlərin real bilik və bacarıqlarını düzgün əks etdirmədiyi görünür. O vurğulayır ki, qiymətləndirmə metodlarının yenilənməsi və şagirdlərin daha obyektiv şəkildə qiymətləndirilməsi üçün yeni yanaşmalara ehtiyac var.
Kamran Əsədov bildirir ki, kurikulumun effektiv işləməsi üçün pedaqoji kadrların hazırlığı mühüm rol oynayır. O vurğulayır ki, kurikulum tətbiq olunarkən pedaqoji kadrların buna tam hazır olmaması müəyyən çətinliklər yaradıb. O qeyd edir ki, müəllimlərə davamlı olaraq ixtisasartırma və peşəkar inkişaf proqramları təqdim olunmalı, onların yeni tədris metodlarına uyğunlaşması üçün şərait yaradılmalıdır.
Təhsil eksperti Kamran Əsədov vurğulayır ki, bəzi hallarda kurikulumun uğursuzluğunda yaşlı müəllimlər günahlandırılır, lakin problem yalnız bu amillə məhdudlaşmır. O bildirir ki, kurikulumun uğurlu tətbiqi üçün ümumi sistemli yanaşma olmalıdır və bütün müəllimlərə müvafiq dəstək verilməlidir.
Sonda Kamran Əsədov qeyd edir ki, kurikulum təhsil sistemində əsaslı dəyişikliklərə səbəb olub və onun tamamilə ləğvi düzgün yanaşma deyil. O bildirir ki, kurikulum ayrı-ayrı şəxslərin şəxsi arzusu ilə yaranmayıb, ümumi təhsil strategiyasının bir hissəsidir və təkmilləşdirilməsi üzərində ciddi iş aparılmalıdır.
Kurikulum - qloballaşmanın yetirməsi -Dəyişikliklərə ehtiyac varmı?