İnklüziv təhsil dünyada geniş tətbiq olunur
İnklüziv təhsil sahəsində innovativ yanaşmalar bütün dünyada geniş tətbiq olunur
AzTehsil.com xəbər verir ki, Özbəkistan Respublikasının paytaxtı Daşkənd şəhərində Qori Niyazi adına Milli Pedaqogika İnstitutunda “Təhsil prosesində inklüziv mədəniyyət müəssisələrində beynəlxalq təcrübə: inkişaf və inkişaf yolları” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçirilib.
Konfransın açılışında Özbəkistan Respublikasının Məktəbəqədər və məktəb təhsili naziri Ömərova Hila Oktamovna, Qori Niyazi adına Milli Pedaqogika İnstitutunun direktoru, pedaqoji elmlər doktoru, akademik Xolbay İbrahimov, Cənubi Koreyanın Gələcək Təhsil Strategiyası Milli adına, texnika elmləri doktoru, professor Uon Don, Tacikistanın Dövlət Akademik Elmləri doktoru, professor Uon Don. Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin (ADPU) Quba filialının sosial və humanitar məsələlər üzrə direktoru pfd Aysel Şeydayeva çıxış edib, mövzu ilə bağlı vacib məqamlara toxunublar. Konfransa Özbəkistan, MDB və digər xarici sənədlərin 160-a yaxın elmi məqalə təqdim olunub, onlardan 100-ü elmi şura ilə seçilərək müzakirə olunub.