Abituriyent / Şagird / test / Xəbərlər
Builki qəbul imtahanlarında dəyişiklik gözlənilir?
2 və 9 mart tarixlərində tam orta təhsil səviyyəsində buraxılış imtahanı keçirilib. Hər iki imtahanda 110 mindən çox iştirak edib. İmtahan nəticələrinin 6 həftə ərzində açıqlanacağı açıqlanacaq.
Nəticələrin gec açıqlanması, həm abituriyentləri, həm də düşündürən əsəs müəyyəndəndir. Eyni zamanda blok imtahanlarında olacaq ilə bağlı yayılan iddialar abituriyentlərdə narahatlığa səbəb olub.
AzTehsil.com xəbər verir ki, mövzu ilə bağlı danışan təhsil eksperti Elçin Əfəndi bildirib ki, blok imtahanlarında hər hansı format dəyişikliyi olmayacaq:“Builki qəbul imtahanları da əvvəlki illərdə olduğu kimi keçiriləcək. Blok imtahanındakı sual formatları əvvəlcədən Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən elan edilib. Abituriyentlər sadəcə aprelin 17-dən mayın 1-ə qədər elektron ərizə qəbulunda iştirak etməklə hansı qrupdan imtahan verəcəklərini təsdiq edəcəklər. Mayın sonu iyunun əvvəlində birinci cəhd, iyulun əvvəlində isə ikinci cəhd blok imtahanı olacaq”.
Ekspertin rəyinə görə, qəbul formatı, ixtisas qrupları üzrə fənnlər olaraq saxlanılacaq:
“Testlərin modelində hər ki, hansı əlavə yoxdur. Düşünürəm builki imtahanlarda sualların cavablandırılması abituriyentlər üçün əlçatan olacaq”.