Musiqi məktəblərində müəllimlər işdən çıxarılır? - Nazirlik AYDINLIQ GƏTİRİB
AzTehsil.com xəbər verir ki, hazırda 237 musiqi və incəsənət məktəbi 60 minə yaxın təhsil alır, bu məktəbdə 13 mindən çox müəllim fəaliyyət göstərir. Fevralın sonunda musiqi məktəblərində fəaliyyət göstərən müəllimlərin attestasiyası aparılıb.İlk olaraq Bakı Abşeron və Sumqayıt şəhərlərində fəaliyyət göstərən musiqi və incəsənət məktəblərində olub.Sosial şəbəkələrdə attestasiyadan keçə bilməyən müəllimlərin musiqi məktəblərindən işdən çıxarıldığına dair iddialar yayılıb.Mədəniyyət Nazirliyi haqqında məlumat əldə edir.Qurumdan saytımıza, Mədəniyyət sistemindəki və incəsənət məktəblərində təhsil işçilərinin musiqi bacarıqları, bacarıqları və səriştələrinin əldə edilməsi attestasiyadan əldə edilən əmək alətləri. 20-ci ilinə yaxın professor, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının icraçı direktoru Musiqi Kollecinin, Bakı, Sumqayıt və Abşeron rayon təşkilatlarının rəhbərləri. sonra, ittifaqın qurulması prosesi ilə əlaqədar olaraq düzgün təşkilinə həm də idarə və təlimlər təşkil edilmişdir. Attestasiya prosesinin təşkili üçün Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasında avadanlıq və alətlərlə təchiz olunmuş mərkəz qurulub. Attestasiya prosesinin tam həlli videosu çəkilişi aparılıb və silinib”. Nazirliyin arxivləşdirilməsinə görə, 2025-ci ilin fevral ayında attestasiyaya ilkin əməliyyatlarda 165 nəfər iştirak edib, bu da attestasiyaya qoşulmuş müəllimlərin 95,2 faizini təşkil edib: müəllimin 650 nəfəri, başqa sözlə 55%-i bütün bank yolu ilə qəbul edilib. Attestasiyadan uğurla keçib. Eləcə də sıra musiqi və incəsənət müəllimləri bir başa attestasiya prosesini uğurla vurub. attestasiya komissiyalarının qiymətləndirməsinə əsasən tutduğu vəzifəyə uyğun hesab edilməyib. Onlardan 07 nəfər attestasiya komissiyasının bütün üzvləri, 273 nəfər müəllim bir nəfər (təxminən 273 nəfər attestasiya komissiyasının üzvüdür) 112 nəfər təhsilverənlərə təlimlərə cəlb olunmaq və sonra təşkil olunacaq imtahanın nəticələrinə əsasən iş qəbul edilməsinə icazə veriləcək.bir sıra ağır əmək qabiliyyətinə görə müəllimlərin alternativ iş imkanlarının araşdırılması üçün regional mədəniyyət idarələrində komissiyalar yaradılacaq. işçinin şəkərli diabet və ya hər hansı bir siyasi partiyanın fəaliyyətinə səbəb olması səbəbiylə 18 yaşınadək əlilliyi olan şəxslərə 81-10 faiz zərər verə bilər. edilməyən təhsilverənlərin musiqi və incəsənət məktəblərində müəllimlərin işə qəbulu üzrə bankda iştirak etmək hüququ vardır.Mədəniyyət Nazirliyinin sistemindəki musiqi, incəsənət məktəb və mərkəzlərində çalışan müəllimlərin attestasiya prosesi davam edir. 2025-2026-cı illərdə bütün ixtisaslar üzrə müəllimlərin attestasiyasının keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur”.