Müəllimlərin sertifikasiyası 3 ildən bir keçirilə bilər? - Komitə sədrindən CAVAB
AzTehsil.com xəbər verir ki, Azərbaycanda yay aylarında müəllimlərin növbəti sertifikasiya imtahanının keçirilməsi nəzərdə tutulub.Sertifikasiyaya biologiya, kimya, coğrafiya, informatika və fizika müəllimləri cəlb olunacaq.2022-2024-cü illərdə 65 minə yaxın müəllim sertifikatlaşdırmaya cəlb olunub. İndiyə kimi sertifikat prosesini uğurla keçmiş müəllimlərin ümumi sayı 55 min nəfər.Nazirlər Kabinetinin fəaliyyəti ilə uyğun olaraq, sertifikatlaşdırmada uğur qazanmış 38 min müəllimin əməkhaqqına 10%, 17 dəqiqə müəllimin əməkhaqqına 35 faiz əlavə tətbiq edilib. Maaş maaşına 10% əlavə olunan müəllimlərin orta aylıq əmək haqqı 980 manat, maaşına 35% əlavə edilən orta aylıq əmək haqqı 1295 manat təşkil edir. Ekspertlərdən bir sertifikatsiyadan kəsilən müəllimlərin kənd məktəblərinə göndərilməsini, başqa sertifikatların 5 ildən bir yox, 3 ildən artıq birləşdirilməsini təklif edib.Sertifikasiya prosesi ilə bağlı qanunvericiliyə dəyişikliklərin edilib-edilməyəcəyi maraq doğurur.Məsələ ilə bağlı açıqlamasında Milli Məclisin Elm və təhsil komitəsinin sədri Anar İsgəndərov bildirib ki, cəmiyyətin inkişafına, əldə edilən təcrübəyə uyğun qanunlar yenilənir:Burada qeyir-adi bir şey yoxdur. Amma sertifikasiya imtahanı ilə bağlı birmənalı olaraq, düşüncə nədən ibarətdir? Burada söhbət nədən gedir? Bunları anlamaq lazımdır. Müəllimin borcu öyrətməkdir, bunu o bilməlidir ki, öyrətsin. Əgər müəllim öz ixtisasını bilmirsə, imtahandan da keçə bilmir. Beləliklə, daha müəllim kimi fəaliyyət göstərmək imkanı olmur. Bununla bağlı ədalətsiz fikir ola bilməz. Müəllim özü imtahan verə bilməsə, şagirdini imtahana necə hazırlaya bilər? Bunun da səbəbi odur ki, Azərbaycan öz müstəqilliyini əldə etddikdən, yəni SSRİ dağıldıqdan sonra çox sayda insan saxta diplom əldə edib, müəllim adını layiq olmadan daşıyıb. Görün, məktəblərə, şagirdlərə nə qədər ziyan dəyib. Bu acı nəticələri aradan qaldırmaq üçün sertifikasiya imtahanları keçirilib. İmtahanı uğurla başa vuranların əməkhaqları artırılır. Bundan yaxşı nə ola bilər ki? İmtahan verir, öz nəticəsini göstərir və nəticəyə uyğun əmək haqqı artırılır".Komitə sədri qanunvericilikdə boşluq olacağı təqdirdə Elm və təhsil komitəsinin bu istiqamətdə fəaliyyətlərinin davam edəcəyini söyləyib:"Hələlik Elm və Təhsil Nazirliyinin bugünkü fəaliyyəti imkan verir ki, bu sahədə şəffaflıq tam bərpa olunsun. Yəqin, bununla bağlı gələcəkdə qanunvericilikdə boşluq olsa, hələlik boşluq görünmür, təbii ki, Elm və təhsil komitəsi olaraq, biz də bu istiqamətdə fəaliyyətimizi davam etdirəcəyik".A.İsgəndərov sertifikasiya imtahanlarının müddətinin azaldılması ilə bağlı  təklifə də toxunub.O, qeyd edib ki, bununla bağlı konkret fikri yoxdur: "Amma, yenə deyirəm, bu məsələni gündəmə gətirənlər mütəxəssislərdir. Yəni sırf mütəxəssis rəyinə ehtiyac var. Lakin yenə deyirəm, bu sahədə nəyisə azaltmağa və ya artırmağa ehtiyac varsa, o da olacaq. Ən əsası odur ki, bu gün heç bir müəllim deyə bilməz ki, mən qəsdən kəsildim. Eyni zamanda heç bir müəllim deyə bilməz ki, mənə kənardan kimsə kömək etdi. Ən əsası oldur ki, şəffaflıq təmin olunub. Həm də bu sahədə hər dəfə irəliləyiş, inkişaf var. Ən əsas uğur bundan ibarətdir".
Məktəblər nə zaman bağlanacaq – Nazirin yeniliyi şagirdlərə nə verəcək?